Lopullisesti Ässien ykkösmaalivahdin viitan tällä kaudella napannut Eero Kilpeläinen kuuluu Ässien syyskauden avainpelaajien joukkoon. Kilpeläinen siirtyi Ässiin jo kaudeksi 2005-06, mutta kausi sujui vuokralla Mestiksessä Kokkolan Hermeksen riveissä. Hopeajoukkueen ilmapiiriä ”Kilpi” pääsi haistelemaan neljässä ottelussa, joissa hän toimi luukkuvahtina.
Seuraavien kahden kauden ajan Kilpeläinen pelasi Ässien maalilla hieman yli puolet otteluista. Joukkueen menestys jäi heikoksi, mutta Kilpeläinen esitti ajoittain lupaavia otteita. Kuluvaan kauteen valmistautuminen erosi Kilpeläisen mukaan merkittävästi edellisistä kausista.
- Kesäharjoittelumme oli tosi erilaista. Treenejä oli vähemmän, mutta ne olivat tehokkaampia. Ainakin omalla kohdallani homma tuntui todella toimivalta. Onnistunut kesäharjoittelu on suurin syy siihen, että olen nyt hyvässä kunnossa.
Ässät hankki kauden kynnyksellä maalivahtivalmentajaksi Kari Lehtosen, joka liittyi joukkueen mukaan elokuussa kauteen valmistautumisen ollessa kiivaimmillaan.
 Eero Kilpeläinen on kopannut kiekkoja hyvällä tahdilla. Kuva: Kari Saha / UrheiluPori.com
- Tunsin Leken jo junnumaajoukkueista, joten yhteistyö hänen kanssaan oli helppo aloittaa. Teimme ennen kauden alkua omia harjoituksia jäällä ja keskustelimme paljon.
Ennen kauden alkua Ässien joukkue lytättiin eri medioissa totaalisesti. Jumbopaikan piti olla kiveen kirjoitettu ja mahdollisuuksia mihinkään muuhun ei pitänyt olla. Joukkueen sisällä hyvin sujuneet harjoitusottelut antoivat uskoa.
- Meillä on ollut koko ajan joukkueessa hyvä meininki. Treenipelit sujuivat paremmin, kuin aikaisempina kausinani täällä. Joka puolella meitä yritettiin painaa maahan, mutta oli turhaa lähteä lehtijuttuja miettimään. Tuskin kovinkaan moni toimittaja oli Sveitsissä katsomassa pelaamistamme ennen kauden alkua.
- Kausi lähtikin sitten hyvin liikkeelle. Eniten alkukaudella jäi harmittamaan ennen ensimmäistä maajoukkuetaukoa kärsinyt niukat tappiot.
- Kokemus on auttanut nousemaan heikkojen esityksien jälkeen. Itseluottamus on tässä hommassa kaikista tärkein asia. Leken kanssa keskustellaan paljon. Pelejä on kauden aikana niin paljon, että ylimääräisille harjoituksille ei ole juurikaan mahdollisuuksia. Käymme Leken kanssa kaikki maalit tarkasti läpi ja keskustelemme pelistä muutenkin.
- Olemme pyrkineet Eeron kanssa rauhoittamaan hänen pelaamistaan etenkin maalintekotilanteissa. Myös sijoittumista olemme käyneet paljon lävitse sekä alivoimapelaamista. Tähän mennessä olemme onnistuneet hyvin ja Eerolle voikin antaa vähintään hyvän arvosanan tästä syksystä. Eero on pystynyt nousemaan huonompien pelien jälkeen takaisin hyvälle tasolle. Yhteistyömme toimii erittäin hyvin molempiin suuntiin, Ässien maalivahtivalmentaja Kari Lehtonen kertoo.
Lue koko haastattelu www.assat.com
Jaakko Ruusunen / UrheiluPori.com |